Organizacja wesela krok po kroku
1. Kiedy zacząć organizację ślubu i wesela
2. Rezerwacja terminu w kościele i/lub Urzędzie Stanu Cywilnego
3. Ile kosztuje organizacja wesela?
4. Organizacja wesela w dobrym stylu
5. Rezerwacja terminów u podwykonawców
6. Organizacja wesela - lista “to do”
kiedy zacząć Organizację Ślubu i Wesela
Wielokrotnie słyszałem powiedzenie, że “jaki ślub takie życie”. No cóż, nie wypada zatem zostawiać niczego przypadkowi.
Choć nie ma sztywnych wytycznych, które jasno określają termin rozpoczęcia przygotowań do ślubu i wesela, za organizację warto się zabrać możliwie jak najwcześniej. Moje doświadczenie podpowiada, że planowanie rozsądnie jest zacząć na około 1-2 lata przed wydarzeniem. To optymalna ilość czasu na rezerwację ceremonii w kościele, sali weselnej, a także kamerzysty i fotografa ślubnego.
Jeśli jednak zależy Wam na konkretnej dacie, szczególnie gdy przypada ona na sobotę w jednym z letnich miesięcy, może się okazać, że na wybraną salę weselną będziecie musieli poczekać nawet 3-4 lata! To ważna kwestia, którą należy ustalić już na samym początku.
Jest też druga strona medalu. Jeśli planujecie tylko rodzinny obiad w restauracji, prawdopodobnie wystarczy zarezerwować lokal na 1-2 miesiące przed imprezą.
Jak widzicie, wszystko zależy od Waszych oczekiwań i indywidualnych preferencji. Organizacja ślubu i wesela jest całkiem prosta, jeśli macie sprecyzowane oczekiwania.
Rezerwacja terminu w kościele i/lub Urzędzie Stanu Cywilnego
Rezerwacji terminu w parafii lub urzędzie stanu cywilnego nie odkładaj na ostatnią chwilę. Osobiście uważam, że dobrze jest zarezerwować termin ślubu tuż po dokonaniu rezerwacji w sali weselnej. To o czym należy pamiętać to fakt, że chęć zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego należy zgłosić co najmniej 31 dni przed ślubem. Przy organizacji ślubu konkordatowego, czy ślubu kościelnego obowiązuje konieczność wygłoszenia dwukrotnych zapowiedzi. Dlatego chęć zawarcia małżeństwa również musisz zgłosić najpóźniej około miesiąca przed planowaną ceremonią.
Ile kosztuje organizacja wesela?
W zależności od tego czy planujecie duże wesele czy kameralne wesele, w obu przypadkach należy ustalić szacunkowy budżet. To trudny temat, ale niesłychanie ważny. Na samym wstępie warto określić sumę, którą chcecie i możecie przeznaczyć na to wydarzenie. To znacznie ułatwi podejmowanie kolejnych decyzji.
Co składa się na ostateczną cenę ślubu i wesela?
- opłaty związane z ceremonią w kościele lub ślubem humanistycznym,
- wynajem sali weselnej,
- catering,
- stroje Pary Młodej,
- atrakcje weselne,
- wynajem samochodu,
- wynajem fotografa ślubnego i kamerzysty.
Trudno w jednoznaczny sposób określić ile kosztuje organizacja wesela. Z pewnością jednak trzeba się do tego przygotować finansowo tak, aby finalnie spędzić ten dzień tak jak chcecie, w swoim stylu i w otoczeniu najbliższych osób.
Organizacja wesela w dobrym stylu
Ślub i wesele można zorganizować zarówno po swojemu, jak i zgodnie z trendami panującymi w branży weselnej.
Bez względu na to co wybierzecie, niezbędne będą dekoracje podkreślające atmosferę wydarzenia i będące tłem dla Waszych fotografii ślubnych.
Jak wybrać dekoracje na wesele? Liczy się przede wszystkim to, co oboje lubicie. Jeśli nie macie pomysłu na to, w którym kierunku chcecie podążać, być może zdecydujecie się na jeden z najpopularniejszych stylów.
Aktualnie, szczególnie dużym powodzeniem cieszy się wesele w stylu klasycznym będące kwintesencją spójnej kolorystyki i prostych, ponadczasowych dekoracji.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się także przyjęcia w klimacie boho. Jeśli lubicie swobodną atmosferę, wszechobecne frędzle, koronki i łapacze snów, taka stylistyka na pewno przypadnie Wam do gustu.
Jeśli jednak nie boho to może glamour? Na weselu utrzymanym w takiej atmosferze nie może zabraknąć bogato zdobionej zastawy stołowej, intensywnych kolorów, złota i przepychu.
I na koniec mój ulubiony styl rustykalny. Swobodny jak tropikalne boho, ale przeznaczony dla osób, które kochają klimat sielskiej wsi i babiego lata. Na przyjęciu urządzonym w takiej estetyce z pewnością powinny się pojawić drewniane meble, aromatyczne świece, polne kwiaty w ceramicznym wazonie i stare srebro.
Pamiętajcie, że to tylko przykłady. W tej materii macie naprawdę spore pole do popisu. Jedynym ograniczeniem jest Wasza kreatywność i ewentualnie kwestie finansowe. Jedyne co mogę Wam doradzić, to trzymanie się jednej konwencji. Jeśli chcecie uniknąć wizualnego chaosu, spójność dekoracji to podstawa.
Rezerwacja terminów u podwykonawców
Organizując ślub i wesele musisz również pomyśleć o zatrudnieniu wyspecjalizowanych podwykonawców oraz rezerwacji niektórych usług. Jakich konkretnie? Sprawdźmy!
- konsultant ślubny
Jeśli zależy Wam na organizacji ślubu i wesela zgodnie z najnowszymi trendami, z pewnością powinniście skorzystać z usług wedding plannera. To także doskonałe rozwiązanie, gdy nie macie czasu, ani ochoty na załatwianie formalności czy dogadywanie szczegółów. Profesjonalny konsultant ślubny pomoże Wam zorganizować wymarzone wesele, ale z pewnością musicie dołożyć spory wydatek do budżetu.
Dzięki niemu Wasz ślub i wesele na zawsze pozostaną w pamięci. Oczywiście zanim dokonacie wyboru, koniecznie sprawdźcie jego portfolio. To bardzo ważne, aby wszelkie szczegóły i oczekiwania wobec siebie dogadać przed ślubem. Niezwykle istotna jest także wzajemna nić porozumienia. W swojej pracy staram się pokazywać najbardziej ulotne chwile i momenty, które być może już nigdy się nie powtórzą. Stawiam na kreatywne kadry i oryginalne ujęcie tematu. Jeśli zależy Wam na tym, aby reportaż ze ślubu opowiadał Waszą historię w unikalny sposób, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Jestem przekonany, że razem wypracujemy idealny model współpracy, a efekty przejdą Wasze najśmielsze marzenia.
- DJ na wesele, zespół, animatorzy
Jedni wolą zespół, a ktoś inny stwierdzi, że nie ma wesela bez DJ’a. Dla niektórych istotną częścią zabawy są także animatorzy. A jaka jest rzeczywistość. Jak zwykle - uzależniona od Waszych preferencji. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Zawsze jednak istotny jest kompromis między własnymi oczekiwaniami a gustem zaproszonych gości.
- Samochód z kierowcą
Samochód, którym pojedziecie do ślubu, nie musi być wcale wypożyczony. Do tego celu świetnie nada się także własne auto lub pożyczone od kogoś znajomego. Ale jeśli pragniecie zrobić piorunujące wrażenie i stawić się przed kościołem w jakimś szczególnym pojeździe, odpowiednio wcześniej powinniście zasięgnąć wiedzy na temat dostępności wybranego modelu, jego ceny i warunków wynajmu.
Organizacja wesela - lista “to do”
Zdaje się, że lista spraw do załatwienia przed weselem nie ma końca. Cóż mogę Wam powiedzieć. Organizacja takiego wydarzenia to długi proces, który wymaga mnóstwo planowania i doskonałej logistyki. O czym jeszcze warto pamiętać?
- świadkowie
Ich pomoc w trakcie ślubu i wesela jest nieoceniona. Formalnie muszą się tylko podpisać na dokumentach, ale znacznie ważniejszą kwestią pozostaje ich rola podczas przygotowań do ceremonii oraz w trakcie przyjęcia. Co to oznacza w praktyce? Wybierajcie rozważnie. Najlepiej poprosić o to osoby, przy których czujecie się swobodnie i na które można liczyć bez względu na sytuację. Oczywiście, im wcześniej poinformujecie o tym potencjalnych świadków, tym więcej czasu będą mieli na przygotowania do pełnienia tej funkcji.
- stroje Pary Młodej
Temat rzeka, zgadza się? Szczególnie w przypadku Pań, dla których suknia ślubna to przecież najważniejsza kreacja w ich życiu. Kiedy warto rozpocząć poszukiwania kreacji? Z uwagi na to, że obłożenie pracą w najbardziej obleganych salonach jest naprawdę spore, uszycie wymarzonej sukni może zająć nawet kilka miesięcy. Znacznie lepiej sytuacji przedstawia się w przypadku Pana Młodego. Nie oznacza to jednak, że garnitur skrojony na miarę dostaniecie od ręki. Wniosek nasuwa się sam. Na pewno nie warto odkładać tego tematu na ostatnią chwilę.
- obrączki
To kolejna kwestia, którą obejmuje organizacja wesela. Lista spraw do załatwienia to także obrączki ślubne. Są niezbędne zarówno podczas ślubu konkordatowego, jak i kościelnego. Nie trzeba ich jednak mieć na ślubie cywilnym. Nie znam jednak pary, która świadomie zrezygnowała z tego symbolicznego dowodu miłości. Zakup obrączek warto zaplanować na około 6-7 miesięcy przed ślubem, szczególnie jeśli zależy Wam na unikalnym, być może grawerowanym projekcie wykonywanym na specjalne zamówienie.
- tort weselny
Nie ma wesela bez tortu weselnego. Organizacja ślubu i wesela to także kwestie związane z wybraniem i zamówieniem tortu. W tym przypadku istnieje nieskończenie wiele różnych opcji. Jedyne o czym musicie pamiętać to, aby przygotowanie tego najważniejszego wypieku weselnego powierzyć dobrej cukierni, która cieszy się renomą i posiada odpowiednie doświadczenie. Możecie wybrać klasyczny tort ze standardowej oferty lub zdecydować się na coś bardziej kreatywnego, a wręcz artystycznego. W tym przypadku musicie jednak założyć, że na wykonanie takiego zamówienia, cukiernia może potrzebować nieco więcej czasu niż zazwyczaj.
- zaproszenia
Zaproszenia ślubne powinny być spójne z aranżacją całego wydarzenia. Najlepiej zamówić je około pół roku przed ślubem, ze względu konieczność zaproszenia gości na minimum 3-4 miesiące przed datą uroczystości. Co umieścić na zaproszeniach ślubnych? Przede wszystkim podstawowe informacje dotyczące daty i miejsca ceremonii oraz przyjęcia. Dodatkowo warto poinformować potencjalnych gości w kwestii prezentów. Być może zdecydujecie się na książki albo dobre wino zamiast niezliczonych bukietów kwiatów. Jeśli tak, koniecznie trzeba umieścić taką wiadomość na zaproszeniu.
- pierwszy taniec i kurs tańca
Pierwszy taniec to formalne rozpoczęcie przyjęcia weselnego. Być może jesteście urodzonymi tancerzami i to dla Was bułka z masłem. Jeśli jednak chcecie zaskoczyć gości czymś wyjątkowym lub taniec nie jest po prostu Waszą mocną stroną, z pewnością przyda się kilka lekcji. Aranżację układu choreograficznego warto niekiedy powierzyć profesjonalistom. Na rynku nie brakuje szkół tańca ani instruktorów, którzy uczynią z Was Ginger Rogers i Freda Astaire. Zajmijcie się tym na około 6 miesięcy przed planowaną datą wesela.
Tym samym dobrnęliśmy prawie do końca. Organizacja ślubu i wesela to potężne przedsięwzięcie. Jeśli jednak rozpoczniecie przygotowania odpowiednio wcześniej, z pewnością przeżyjecie genialny dzień, który na zawsze zapisze się w Waszej pamięci.
Zapraszam do przeczytania innych artykułów związanych z organizacją ślubu i wesela
- jak zorganizować sesję ślubną za granicą?
- jak zorganizować ślub w plenerze ?
- zdjęcia ślubne
- sesja narzeczeńska - porady okiem fotografa ślubnego.
- najlepsze sale weselne na śląsku
- ślub jednostronny co to jest?
- ślub humanistyczny - wszystko co musisz wiedzieć.
- podziękowania dla rodziców - 14 wyjątkowych pomysłów
- 10 najlepszych miejsc na sesję ślubną
- jak wybrać fotografa ślubnego ?
Marcin Orzołek – fotograf ślubny wyróżniający się wieloletnim doświadczeniem oraz nieszablonowym podejściem do realizacji reportaży ślubnych. Miłośnik i pasjonat fotografowania ludzkich uczuć oraz naturalnych zachowań. Autor wartościowych poradników dla przyszłych Nowożeńców, które publikuje na łamach swojego prywatnego bloga oraz w wielu innych miejsach w Polsce i na świecie. Laureat tytuły ZIWA z 2016 roku oraz Zankyou International Wedding Awards w kategorii: Najlepszy Fotograf Ślubny z 2017 roku. Członek stowarzyszenia MyWed, zrzeszającego najlepszych fotografów ślubnych z całego świata.