Projekt walencja
„Projekt Walencja” to warsztaty dla osób, które nie lubią sztampy, które nie chcą sztywnego programu, realizowanego krok po kroku, niczym ustalonego z góry planu lekcji. To warsztaty dla fotografów, którzy chcą pod opieką Mistrza Tomasza Tomaszewskiego nauczyć się szukać, znajdywać i opowiadać historię, którzy pracując z aparatem, potrafią się bawić i cieszyć każdą chwilą, ale przede wszystkim tą uchwyconą w kadrze. Jeśli masz otwarty umysł i serce, a przy tym cały czas łakniesz nowej wiedzy i nietuzinkowych doświadczeń, to te warsztaty są właśnie dla Ciebie. Nie będziemy skupiać się na technicznych aspektach fotografii, na nudnych teoriach, zależy nam, aby zająć się tym, co w fotografii jest najważniejsze, czyli samym procesem fotografowania oraz późniejszą, jak najbardziej efektywną edycją materiałów. Tomasz Tomaszewski będzie pomagał Wam, patrząc w tym samym kierunku, odkrywać zupełnie inne rzeczy niż te, które widzieliście pierwotnie. Będzie spoglądał w Wasze dusze, umysły i serca, a także pokieruje Waszymi obiektywami, ale to kiedy migawka zostanie zwolniona, zależeć będzie tylko od Was. Warsztaty potrwają pełne 5 dni, będziemy mieszkać w kameralnym gronie prawdziwych pasjonatów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. To też wyjątkowa okazja, aby spędzić 5 dni w towarzystwie Mistrza Tomasza Tomaszewskiego, który wspomoże radą, pomocą i roztoczy opiekę nad każdym uczestnikiem warsztatów. Jesteś gotowy na niezapomnianą przygode ?
PROGRAM (a raczej)
IGNORE The Program
- Mieszkasz w urokliwej willi, usytuowanej 20 minut od Centrum Walencji, masz zatem idealne połączenie bez względu na godzinę, o której postanowisz wyruszyć na poszukiwania ciekawych historii, znajdujących się na ulicach, portach, deptakach, plażach lub też w bardziej ustronnych zakamarkach Walencji.
- Warsztaty zaczynają się o w południe 16.03.2020 a kończą wieczorem 20.03.2020
- Pobudka codziennie o godzinie 8 rano, pora na śniadanie i o 9 rano zaczynamy warsztaty, podczas których omawiamy m.in. plany na nadchodzący dzień. W okolicach godziny 12 wyruszamy w miasto, aby realizować ustalone cele i plany zaaprobowane przez naszego mentora Tomasza Tomaszewskiego.
- Każdego dnia poświęcasz też kilka godzin na pracę w pojedynkę, aby całkowicie móc zatracić się w swoim postrzeganiu otoczenia i poprzez fotografowanie tworzyć historie zgodne ze swoją wrażliwością i poczuciem estetyki.
- Dzień jest jednak długi i będziemy też mieli okazję przemierzać zakątki Walencji, aby fotografować w małych grupach, w asyście Tomasza Tomaszewskiego, który będzie sprawował pieczę nad nami i pokaże nam, jak sprawić, aby miasto do nas przemówiło.
- Późnym wieczorem spotykamy się w miejscu zakwaterowania i w nieformalnej atmosferze, przy wtórze aromatycznego bukietu andaluzyjskiego wina, zajmiemy się omawianiem fotografii, które zrobiliśmy w danym dniu i historii, których za ich pomocą chcieliśmy opowiedzieć.
- A teraz, jeśli chcesz, możesz zapomnieć o tym planie, a Twój dzień może wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od Ciebie, to Ty decydujesz. Projekt Walencja, czyli warsztaty praktyczne z Tomaszem Tomaszewskim są skierowane dla osób, które niekoniecznie muszą lubić z góry określone zasady, które chętnie wychodzą poza ustalone ramy i pozwalają sobie na to, aby podążać za głosem serca.
- My obiecać możemy jedno, to będą warsztaty, które pozwolą Wam spojrzeć na fotografowanie z zupełnie innej perspektywy i które zmienią wasze dotychczasowe podejście do fotografowania.
jeżeli nie podczas "the fallas, to kiedy?
Fallas de Valencia czyli „Święto Ognia”, to tradycyjne hiszpańskie święto swoimi korzeniami sięgające średniowiecza, organizowane na powitanie wiosny. Podczas trwania święta Walencja rozbłyskuję paletą barw, wypełnia się śmiechem, radością i żyje przez całą dobę. Pokazy fajerwerków, liczne koncerty, zabawy taneczne, marsze orkiestry, tradycyjne stroje, iluminacja, zewsząd otaczające nas ciepło, gwar, huk, zabawa do białego rana i mnóstwo uśmiechu, to właśnie Święto ognia w Walencji.
Kluczowe są tutaj jednak gigantyczne rzeźby zrobione z mieszanki papieru i wosku, projektowane i wykonywane przez najznamienitszych, światowych artystów. Ninots, bo o nich właśnie mowa, obrazują, w sposób prześmiewczy i ironiczny postacie oraz wydarzenia ze życia publicznego i lokalnego. Tradycja nakazuje aby każda większa ulica w Walencji, przygotowała swoją kompozycję, dzięki temu Ninots, na te cztery dni, stają się nierozerwalnym, organicznym wręcz, elementem miasta, tworząc wyjątkową, niesamowicie baśniową przestrzeń.
Nie trudno sobie zatem wyobrazić, kiedy właśnie będzie najlepszy czas na fotografowanie Walencji. W każdym kierunku, w którym obrócimy obiektyw aparatu znajdziemy coś wartego uwiecznienia. Pomysły na reportaż będą nasuwały nam się same, a jeśli dodatkowo wczujemy się w klimat Fallas de Valencia, jego mistycyzm, wtedy naturalnie staniemy się częścią festiwalu, a dzięki temu odkryje on przed nami wszystkie swoje tajemnice.
Warsztaty jest to wyjątkowa okazja, będziemy bowiem pierwszą polską zorganizowaną grupą, która odbędzie warsztaty podczas Fiesta de Las Fallas w Walencji. Nadarza nam się okazja ukazania tego święta w sposób świeży, niezmanierowany i nie zasugerowany. Nie pójdziemy utartymi ścieżkami, nie pójdziemy na skróty, ruszymy swoją własną drogą. Odkryjemy Fallas de Valencia kierowani tylko własnym poczuciem estetyki i wrażliwością. A dzięki temu, na końcu naszej drogi, być może odnajdziemy coś, czego nikt wcześniej nie odnalazł.
O prowadzącym:
Tomasz Tomaszewski Najbardziej znany polski fotograf, legenda, człowiek o niebywale wprawnym oku, otwartym umyśle i ogromnym sercu, pierwszy Polak robiący zdjęcia dla National Geographic, ale też twórca, którego fotografie oraz interpretacje otaczającego nas świata doceniają zarówno fachowcy, jak i laicy.
Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek agencji Visum Archiv w Hamburgu oraz agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie, a także American Society of Media Photographers.
Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.
Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
"Wśród wielu, są dwie szczególne perspektywy, przez które można patrzeć na świat. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko."
Cena obejmuje:
- 5-dniowe warsztaty,
- indywidualne wyjścia na zdjęcia z Tomaszem Tomaszewskim,
- codzienne omawianie zdjęć uczestników,
- konsultacje, porady, wspólne wyjścia w asyście Tomasza Tomaszewskiego i naukę praktyczną,
- 5 noclegów,
- ubezpieczenie turystyczne,
Cena nie obejmuje:
- przelotu samolotem,
- dotarcia do miejsca zakwaterowania,
- codziennego transportu,
- kosztów wyżywienia
INFO
Termin: 16-21.03.2020
Miejsce: Walencja (Hiszpania)
Prowadzący: Tomasz Tomaszewski
Cena: 4 800zł (wystawiamy rachunki)
Zapisy: marcinorzolek@gmail.com
Do zobaczenia,
Marcin Orzołek
510 122 592
www.marcinorzolek.pl